Pierwsze wzmianki o Sztutowie pojawiły się w 1432 roku.
Jest to malownicza miejscowość położona tuż nad samym Bałtykiem.
Jej charakter, przynależność państwowa zmianiała się na przestrzeni lat, tak samo jak w sąsiednich miejscowościach.
Kiedyś były to wioski typowo rybackie lub rolnicze, a dziś każda z nich to znane miejsca wypoczynkowe tysiąca Polaków.
Obecnie Sztutowo to znana miejscowość wypoczynkowa
Choć Sztutowo kojarzy się głównie z przykrą historią związaną z II wojną światową, a mianowicie utworzonym w miejscu niemieckiego obozu koncentracyjnego Muzeum Stutthof, jest to w opinii wielu naszych gości pełna uroku nadmorska wioska.
Wbrew stosunkowo małej powierzchni i nie wielkiej liczebności mieszkańców Sztutowo jest ciekawą miejscowością mającą nam nie mało do zaoferowania i łato się nie nudzi …
Dowodem mogą to być powracający tutaj rok w rok goście.
Poczytaj o wartych uwagi miejscach i atutach naszej małej Ojczyzny.
Obecnie na terenie obozu w znajduje się powstałe w 1962 roku dzięki staraniom byłych więźniów Państwowe Muzeum Stutthof. Prowadzi ono między innymi badania dziejów obozu, jego eksterminacyjnych funkcji oraz miejsca Stutthofu w systemie hitlerowskich obozów zagłady.
Wstęp do Muzeum jest darmowy.
Bałtyckie plaże należą do najpiękniejszych na świecie. Skrzypiący biały piasek jest charakterystyczny tylko dla tego miejsca. Dzięki swojej szerokości każdy znajdzie sobie tutaj trochę miejsca dla siebie i swoich bliskich. Nad Waszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR.
Inaczej Złoto Bałtyku. Bursztyn to kopalna żywica z drzew iglastych. Ceniony element biżuterii. Po sztormie warto wybrać się na plażę i poszukać go na brzegu.
Nasze lasy słyną z zawartości jodu, dzięki któremu po pobycie tutaj możesz wyleczyć alergię.
A może przyjedź we wrześniu na grzyby?
Każdy zna serial Czterej Pancerni i Pies ale nie każdy wie, że dwa odcinki seriau powstały tutaj, gdzie załoga Rudego forsowała most oraz wyzwalała niemiecki obóz koncentracyjny.
Powyższe słowa może potwierdzić każdy starszy rdzenny mieszkaniec Sztutowa, a przy odrobinie szczęścia możecie trafić na naocznego świadka tamtych wydarzeń. Obecnie most nad Wisłą Królewiecką określany jest nieoficjalnie Mostem Czterech Pancernych.
Rezerwat został utworzony na podstawie zarządzenia MLiPD z dnia 28.09.1957 r., w celu zachowania i ochrony naturalnego miejsca lęgowego kormorana czarnego i czapli siwej . Obszar znajduje się na terenie gminy Sztutowo, w Kątach Rybackich (Nadleśnictwo Elbląg, Leśnictwo Kąty Rybackie). Powodem objęcia ochroną konfliktowego dziś gatunku była jego bardzo niska liczebność i zagrożenie wyginięciem. Ptak ten prawie zawsze był traktowany jako szkodnik rybacki. W rezultacie w wielu krajach wytępiono go doszczętnie, a liczebność w całej Europie spadła do tego stopnia, że w latach 40-tych XX wieku stał się gatunkiem rzadkim.
Powstała pod koniec XIX wieku popularna "wąskotorówka", obecnie przewozi latem około 40 tysięcy pasażerów co świadczy o jej popularności. W Sztutowie zatrzymuje się kilka razy dziennie na przystankach Sztutowo Muzeum oraz Sztutowo i możemy ją pojechać na Prawy Brzeg Wisły(Mikoszewo) przez Stegnę, Junoszyno i Jantar lub do Nowego Dworu Gdańskiego.
Skorzystaj z wypożyczalni sprzętu wodnego nad Wisłą Królewiecką, wsiądź na kajak lub rower wodny zrób sobie nie zapomnianą wyprawę. Dla bardziej ambitnych jest możliwość wypożyczenia jachtu żaglowego i popłynięcia na drugą stronę Zalewu Wiślanego.
Dla wędkarzy pobliskie rzeki i kanały będą rajem, gdyż są bogate w okonie, płocie czy szczupaki.
Tutejsza kuchnia opiera się głównie na rybach od lokalnych rybaków. W każdym okolicznym barze czy restauracji możemy spróbować świeżej ryby, podanej według
W Sztutowie nie będziesz musiał siedzieć w miejscu. Na plaży możesz pograć w siatkówkę plażową, lub beach soccera. Możesz wsiąść na rower i pojechać ścieżką rowerową do Mikoszewa lub do Piasków. Jeśli jesteś fanem biegania lub nordic walking, masz możliwość zmierzenia się z pobliskimi trasami. Fani jeździectwa również znajdą tutaj coś dla siebie.
Pokoje Gościnne Ilona i Marek
ul. Gdańska 45
82-110 Sztutowo
tel. 55 247 81 97
tel. kom. 505 321 899
ilonamiernikiewicz@wp.pl